Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Seo nedir, seo ne için yapılır, nasıl seo yaparız gibi sıkça sorular gelmekte müşterilerimizden. Seo yapmanın kolaylıklarının neler olduğunu merak ediyorsunuzdur. Konuyu arama motoru optimizasyonuna meraklı kişiler açısından daha kolayca anlaşılır hale getirebilmek maksadıyla aklımıza gelenleri sizlerle paylaşmak istedik.

SEO kelimesinin anlamı, Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşur. Günümüzde dijital pazarlama alanında en önemli alanlardan biri olan SEO. Türkçe de bulunan karşılığı,  arama motoru optimizasyonu veya arama motoru optimize edicisi için kullanılan bir kısaltmadır. SEO çalışmasını inceleyecek olursak, isminden de anlaşılacağı üzere, internet projelerinin arama motorlarına, belli başlı kurallar ile uygun hale getirilmesi ve web sitelerini aratarak bulduğumuz güncel arama motorlarında (en çok bilineni google) üst sıralarda görünmek, yüksek sıralarda görünmekle kalmayıp çeşitli biçimdeki tekniklerle, doğal arama sıralamasında, doğal arama sonuçlarında yükselerek kolaylıkla bulunmayı hedeflediğimiz çalışmalar topluluğudur. Seo çalışmalarını ikiye ayırabiliriz.

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

En çok kullanılan arama motoru “Google” olduğu için SEO ve internet kurallarını belirleyen de “Google” olmuştur. “Google”, aramalarda her zaman kaliteli ve popüler sitelere öncelik sağlar. Kalite dediğimiz konu, site içi optimizasyonlar, popülerlik konusu da site dışı yapılan çalışmalar olarak değerlendirilmektedir. SEO çalışmasının aslında bir ön hazırlığı ve planlaması mevcuttur.

Web Site içi (On Page SEO)

İlk olarak web sitelerini yaparken uygulanan öncelikli yapı iç seo dediğimiz site içi optimizasyon yapısını kurmak ve web sayfalarını mantık çerçevesinde birbirleriyle bağlayarak arama motorlarına web sitemizin erişilen sayfasının hangi bilgileri içerdiğini, ziyaretçilere hangi amaçla hitap ettiğini belirlemenizdir. Buna iç seo; yani, web sitesi içinde yapılandırılmış seo uyumu denilmektedir. İç seo uygulamasında web sitesinde başlık alanı (title), açıklama bölümü (description) alanları ilgili cümlelerle bezenerek oluşturulmalı, kullanılan fotoğrafların alt etiketleri doğru tanımlanmalı ve web sitesi içeriğinin benzersiz içerikle donatılmış olması gerekmektedir. Arama motorlarına ait örümcekler web sayfanıza eriştiğinde belli başlı yollar izleyerek web sitenizi kayıt altına alarak ilişkilendirilmiş kategorilerde bulunmasını sağlar. Web siteleri yapılandırılırken bu yapının kurgulanması, uygulanması ve yayın hayatına bu şekilde girmesinde yarar var. Web sayfası güncel seo teknikleriyle düzgün şekilde kurgulanmışsa, arama motoru botları web sayfasına eriştiklerinde sıkıntı yaşamadan alıştıkları sistem dahilinde internet sayfalarınızı kolayca kayıt altına alacaklardır ve buda internet sitenizin yüksek puanlar alarak sıralamada üst sıralara yürümesine olanak sağlayacaktır. Ancak bütün bunlardan daha önemlisi içeriktir, internet sayfanızda oluşturduğunuz anlamlı içerikler sayesinde (özgün içerik olmalı) SEO skorunuzu rahat bir biçimde artıracaksınız.

Web Site Dışı (Off Page SEO)

İkinci olarak dış seo dediğimiz uygulama biçimi bulunmakta ve iç seo uygulamasından çok farklı bir uzmanlık alanı olması lazımdır. Dış seo uygulamasında uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılması gereken uygulama şeklidir.Ülkemizde seo çalışmaları yapan bazı şirketler web sitenize cüzi fiyatlarla SEO yapıyoruz hatta en iyisini biz yapıyoruz diyerek size kampanya sunabilirler; açıkçası bu söylemlere hemen aldanmamakta yarar var. Site dışında uygulanan tekniklerde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır, bu detaylara dikkat edilmediği takdirde internet siteniz geri dönüşü olmayacak biçimde kara listeye girebilir ve bir daha asla arama sonuçlarında görüntülenmeyebilir. Site dışında yapılacak backlink çalışmalarıyla web sitenize çıkışlar sağladığımız dış seo tekniğinde en doğru uygulama doğal bir biçimde link çıkışları edinmek ve anlamlı kelimeleri tercih ederek sektörünüze hitap edecek kelime varyasyonlarına link çıkışı uygulayarak ilgili kişilerin web sitenizi ziyaret etmesini sağlamaktır. Bunu unutmamalısınız ki ; en etkili seo doğru ziyaretçinin web sitenizle buluşması ve doğru bilgiyi sayfanızda bularak sitenizde uzun süre kalmasıdır.