Yazılımlar Nedir, Kaça Ayrılır?

Uygulama yazılımlarını anlatabilmek için öncelikle uygulama yazılımları nedir diye sormak ve buna cevap vermeye çalışmak doğru olacaktır. Uygulama yazılımları bir bilgisayarda belli amaçlar için kullanılmak üzere hazırlanmış özel programlara denir.

Image Description
Z. Sena Doğan
3 yıl önce
Paylaş:
Yazılımlar Nedir, Kaça Ayrılır?

Uygulama Yazılımları Nelerdir?

Uygulama yazılımlarını anlatabilmek için öncelikle uygulama yazılımları nedir diye sormak ve buna cevap vermeye çalışmak doğru olacaktır. Uygulama yazılımları bir bilgisayarda belli amaçlar için kullanılmak üzere hazırlanmış özel programlara denir. İşletim sistemi bu uygulamaların çalışmasını sağlayan yapı olduğundan uygulama yazılımı değildir. Her birimiz bilgisayarlarımızı kendimize has amaçlar için kullanıyoruz. Kimimiz yazı yazarken kimimiz resim çiziyor, kimimiz oyun oynarken kimimiz yazılım geliştiriyor. Bu işlemleri yapabilmek için uygulamalara ihtiyaç duyarız. Yani bilgisayarımızda yaptığımız her işlem bir uygulama yazılımı sayesinde gerçekleşir.

 

Peki, uygulama yazılımları çeşitleri nelerdir, kaça ayrılır? Uygulama yazılımları çok çeşitli işler için kullanıldığından piyasada birçok çeşit uygulama yazılımı mevcuttur. Ancak ana hatlarında toparlamak gerekirse uygulama yazılımlarını genel olarak genel amaçlı ve özel amaçlı uygulama yazılımları olarak ikiye ayırmamız mümkündür;

1. Genel Amaçlı Uygulama Yazılımları 

Ev ve eğitim uygulamaları, ofis uygulamaları, internet uygulamaları, grafik ve multimedya uygulamaları, kişisel verimlilik uygulamaları, güvenlik uygulamaları, e-ticaret uygulamaları, ofis uygulamaları, muhasebe uygulamaları, güvenlik uygulamaları gibi örneklendirebileceğimiz bu uygulamalar insanların kullanımına sunulmuş, herkesin istediği şekilde kullanabildiği, içerisinde amacına yönelik yararlar barındıran uygulamalardır. Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi internet tarayıcılarımız, Word, Powerpoint, Paint gibi sürekli kullandığımız ofis uygulamaları, müzik ve film oynattığımız player programları genel amaçlı uygulamalara en yaygın örneklerdir. 

2. Özel Amaçlı Uygulama Yazılımları 

Belli sınırlar içerisinde sadece belli insanların kullanması için özellikle oluşturulan uygulamalardır. Genellikle analiz ve karar verme, iş takibi, planlama, programlama, organizasyon gibi konular için özel amaçlı uygulamalar kullanılır. Akıllı bina sistemleri uygulamaları, hastane otomasyon uygulamaları, kamera takip uygulamaları, proje yönetim uygulamaları gibi uygulamalar özel amaçlı uygulamalara en güzel örneklerdendir. 

 

Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.