İnsanları Yapay Zekanın merkezine yerleştirmek

Doğumda, biz insanlar çaresiziz. Tam bir düşünceyi ifade etmeden önce yaklaşık iki yıl, yürüyemeyen bir yıl geçiririz ve daha birçok yıl kendimiz için savaşamaz. Hayatta kalmak için etrafımızdakilere tamamen bağımlıyız. Şimdi bunu diğer birçok memeliyle karşılaştırın. Örneğin yunuslar yüzerek doğar; zürafalar saat içinde durmayı öğrenir; Bir bebek zebrası, kırk beş dakika içinde doğabilir.

Image Description
Z. Sena Doğan
3 yıl önce
Paylaş:
İnsanları Yapay Zekanın merkezine yerleştirmek

Hayvan krallığının karşısında, kuzenlerimiz doğduktan kısa bir süre sonra çarpıcı şekilde bağımsızdır. Onun karşısında, bu diğer türler için büyük bir avantaj gibi görünüyor - ama aslında bir sınırlamaya işaret ediyor. Yavru hayvanlar hızla gelişir, çünkü beyinleri önceden programlanmış bir rutine göre bağlanır. Ancak bu hazırlık esneklikle değişiyor.

Buna karşılık, insanlar donmuş tundradan yüksek dağlara, kalabalık şehir merkezlerine kadar birçok farklı ortamda gelişebilirler. Bu mümkün, çünkü insan beyni oldukça bitmemiş bir şekilde doğuyor. Kablolu her şeye ulaşmak yerine insan beyni, yaşam deneyiminin ayrıntılarıyla şekillenmesini sağlar. 

  1. Fransa, AI'nın insanlık potansiyelini değerlendiriyor
  2. AI çağında işin geleceği
  3. AB, etik AI oluşturma konusunda yönergeler yayınladı

Şimdi, veride var olan bağlantılarla kendisini şekillendiren bir ilişkisel veri dizini kullanan Yapay Zeka (AI) gibi bir teknoloji hayal edin. Konserve iş soruları için bir geliştirici tarafından kablolanmış her şeye ulaşmak yerine, verilerdeki bağlantıları bilir ve kullanıcıların verileri sezgilerine dayanarak her yönden ve bakış açısıyla keşfetmelerini sağlar. Bu, şirketlere büyük bir esneklik ve avantaj sağlayacaktır; çünkü her gün yeni bir iş sorusu vardır ve “yaşanabilir” verilerle, onu keşfedebilir ve beklenmedik bir bakış açısı kazanabilirler. 

Bu yeni yapay zekâ cinsi, “artırılmış zeka” olarak adlandırdığımız şeydir. Esasen bu, insan sezgisini veri analitiğinin ve gelişmiş algoritmaların ortasına yerleştirmek anlamına gelir. İnsan ve AI'yı bir araya getiren işletmeler için üç önemli husus:

Bilimsel bilgi işlem ile insan beyni gücü

İşletmeler bilişsel bilgi işlem platformlarına yatırım yaparak, insanların ihtiyaç duyduğu gibi bağlamsal bilgileri çıkarmayı, gereksinimler ve hedefler değiştikçe uyum sağlamayı düşünebilir. Sabit algoritmalardan farklı olarak, bilişsel bilgi işlem platformları, az temsili verilerle bile kararları destekleme olasılığını kullanarak, belirsizliği çözebilir ve tahmin edilemezliği tolere edebilir.

Her ne kadar bu teknoloji hala gelişiyor ve insan beynini taklit etmeden önce çok uzun bir yol katetse de, etkili karar vermeyi desteklemek için insan özellikleri analitik platformlarına dokunuyor.

Yapay zeka

İlişkisel verilerle AI, AI yeniliklerini yakma

Tüm verilere erişmek ve ilişkilendirmek AI yaşlandıkça kilit öneme sahip olacaktır. Kamu malı veri kaynaklarının yanı sıra çeşitli kurumsal silolarda çok miktarda işletme verisi vardır.

Karmaşık bir problemin bütünsel bir görüntüsünü sağlamak için, bu veri kümeleri arasında bağlantılar kurmak, bunlardan AI odaklı yeni fikirlerin tanımlanabileceği kritik öneme sahiptir. Temel olarak, analitik teknolojisi işletmelerin verilerinden tüm hikayeyi almalarına izin vermiyorsa, çevresinde AI oluşturmak sorunu yalnızca daha belirgin hale getirecektir.

Verilerin veri yönetişimi ile güvenilir olmasını sağlamak

Çok sayıda farklı sistemden gelen çok miktarda veri ile birlikte, etkili bir veri yönetişim stratejisi de AI'nın güvenilir görüşler üretmesi için önem kazanmaktadır. Veri yönetimi, doğru verilerin içgörü oluşturmak için kullanılmasını sağlamak için basit ve doğrudan bir yol sunar, ancak aynı zamanda veri hatalarını tanımlar ve kuruluşun veriye ve nihayetinde oluşturulan içgörülere olan güvenini korumak için bu hataları hızlı bir şekilde işaretler ve çözer.

İnsanları merkeze koymak

Otomasyon ve ileri algoritmaların veri analitiklerinde oynaması gereken kilit role rağmen, ideal model her zaman insanları merkeze koyacaktır.

Bundan sonra, biz insanlar farkındalık, algı ve nihayetinde karar verme getiriyoruz. Bu nedenle, iş zekası araçlarını veya takımlarını değiştirmek yerine, kullanıcıları güçlendirmek, daha fazla veri okuryazarlığı yapmalarına yardımcı olmak ve fikirleri daha kolay ve “yönetilen” bir şekilde ortaya çıkarmak için onlara izin vererek evlat edinmeyi genişletecektir.

Bu güveni bir adım öteye götürmek için, veri yönetişimi ile entegre bir veri kataloğu hızlı ve etkin bir içgörü keşfi ile bir organizasyona güç verir, böylece veri kullanıcıları AI ile beslemek için ihtiyaç duydukları güvenilir verileri ararken daha az zaman harcarlar.

Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.