API nedir?

“API” kelimesini tanıdıklarını duydunuz ve bunun tam olarak ne olduğunu merak ettiniz mi? Belirsiz bir fikriniz var mı, ancak bir API ile neler yapabileceğiniz ve nasıl bir tane oluşturabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Image Description
Z. Sena Doğan
3 yıl önce
Paylaş:
API nedir?

“API” kelimesini tanıdıklarını duydunuz ve bunun tam olarak ne olduğunu merak ettiniz mi? Belirsiz bir fikriniz var mı, ancak bir API ile neler yapabileceğiniz ve nasıl bir tane oluşturabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Size en iyi şekilde yardımcı olacağız.

Bir API'nin ne olduğunu ve API oluşturmanın diğer web uygulamaları ve web siteleri türlerini oluşturmaktan ne kadar benzer (veya farklı!) Olduğunu seçelim. Bir API'nin ne olduğu, onu farklı kılan ve kendiniz için ne yapmanız gerektiğine dair kısa bir başlangıç.

Application Programming Interface (API)

Uygulama Programlama Arayüzü türkçe karşılığıdır.Temel anlamda API'ler uygulamaların birbirleriyle iletişim kurmasına izin verir.

İnsanlar bir “API” dan bahsettiklerinde bazen genelleştirir ve aslında “muhtemelen JSON veya XML'de veri döndüren, halka açık bir web tabanlı API” anlamına gelir. API, veritabanı değil hatta sunucu, sunucunun erişim noktalarını yöneten koddur.

Api nedir

Bu yazıda, bu belirli API türlerine odaklanacağız - bir müşteri tarafından yapılan bir talebe yanıt olarak veri döndüren web tabanlı API'ler.

Dış kaynaklardan veri almamıza izin veriyorlar.

  1. Bir API'ye, istediğimiz bilgileri ayrıntılandıran bir istek gönderebiliriz.
  2. API'ler, sitelerimizin diğer uygulamalardaki verileri de değiştirmesine izin verir. Örneğin, çeşitli web sitelerinde "Facebook'ta Paylaş" veya "Twitter'da Paylaş" düğmelerini büyük olasılıkla gördünüz. Bu düğmelerden birine tıkladığınızda / ziyaret ettiğiniz site, Facebook veya Twitter hesabınızla iletişim kurabilir ve yeni durum veya tweet ekleyerek verilerini değiştirebilir.

Peki neden bir API’ye ihtiyacımız olsun?

Aşağıdaki senaryoyu hayal edin: Siz (uygulamanız veya müşteriniz gibi, bu bir web tarayıcısı olabilir) başka bir uygulamanın verilerine veya işlevselliğine erişmek istersiniz. Örneğin, belki #epicodus etiketinden bahseden tüm Twitter tweet'lerine erişmek istersiniz.

Twitter'a e-posta gönderebilir ve tüm bu tweet'lerin bir elektronik tablosunu isteyebilirsiniz. Ancak, bu elektronik tabloyu uygulamanıza içe aktarmanın bir yolunu bulmanız gerekir; ve, onları olduğu gibi bir veritabanında saklasanız bile, veriler çok hızlı bir şekilde eskimiş olur. Güncel tutmak imkansız olurdu.

Bu verileri almak için uygulamalarını sorgulamanızın bir yolunu sağlamak, Twitter'ı kendi uygulamanızda görüntülemeniz veya kullanmanız için daha iyi ve basit olacaktır. Bu şekilde otomatik olarak güncel kalacaktır.

Bir API aracısı, işlevsellik veya verilere erişim sağlamak için farklı bir uygulamaya erişimi sağlar, böylece veriler farklı uygulamalara dahil edilebilir.

Genel, Web Tabanlı API'ları Kim Oluşturur?

Büyük teknoloji şirketleri, özellikle de sosyal medya şirketleri, toplayıcı verilerini sık sık kamuya açık hale getirmektedir, ancak API'leri, herhangi bir şeyi paylaşmak için kamu kuruluşları, konferanslar, yayınevleri, yazılım girişimleri, hayran grupları, eSpor ligleri ve hatta bireyler tarafından da sağlanmaktadır. trivia sorularına, sıralamalarına, haritalara, şarkı sözlerine, yemek tariflerine, parça listelerine ve daha fazlasına yönelik sosyal medya içeriği.

Kısacası, veri toplayan herhangi bir kişi veya kuruluş, bu verilerin farklı bir uygulama tarafından kullanılmaya uygun hale getirilmesiyle ilgilenebilir. Belki oluşturmak ve kullanıma sunmak istediğiniz bir API'niz var?

Bir API “Düzenli” Veritabanı Destekli Bir Projeden Nasıl Farklılaşıyor?

API, genellikle bir ön uç içermesi gerekmeyen bir veritabanı destekli (veya statik) web uygulamasından veya siteden farklıdır - HTML içermez, kullanıcıya statik sayfalar veya verileri birleştiren dinamik olarak oluşturulan şablonlar aracılığıyla CSS gösterilmesi gerekir yeniden kullanılabilir düzenleri ile.

Veri alma veya yazma istekleri genellikle bir sunucuya bir HTTP isteği göndererek, bir ön uç olmadan yapılır.

Java, Ruby, PHP, JS ile düğüm ya da başka bir dilde sunucu tarafı uygulamaları oluşturmaya aşina iseniz, belirli yollara olan ihtiyacı büyük olasılıkla göreceksiniz: bazı verilerle bir istek aldıklarında belirli işlemlerin yapılmasını sağlamak için yol işleyicilerini tetikleyen URL'ler . API’ler rotaları farklı bir sitenin kullanabileceği şekilde yapar, genellikle bu rotalarda şablonlar sunmazlar.

Peki JSON nedir ve neden kullanıyoruz?

JSON, JavaScript Nesne Notasyonu anlamına gelir ve temelde JavaScript nesnelerine benzeyen verileri temsil etmenin bir yoludur.

Bir restoran için çok tipik bir JavaScript Nesnesine bakalım, şöyle görünebilir:

“restaurant”: {

   “name”: “Fish Witch”,

   “address”: “214 NE Broadway”,

   “zipcode”: “97232”,

   “phone”: “503–000–0000”,

   “website”: “http://fishwitch.com",

   “email”: “hellofishy@fishwitch.com”

}

Temiz. Bunu okumak oldukça kolaydır - verilerimiz anahtar / değer çiftleri olarak saklanır. Bu, soldaki anahtarı ve sağdaki değeri görebileceğimiz anlamına gelir. Anahtar, her bir Restaurant nesnesi için aynı kalır, ancak değer farklı olacaktır. Farklı bir restoran farklı bir adrese sahip olacaktır, ancak özellikleri aynı olacaktır - her zaman bir isim, adres, posta kodu, telefon ve e-posta adresi olacaktır

JSON, modern web uygulamalarında her yerdedir. Okunuyor, hafiftir ve JavaScript olduğundan, JavaScript'te yazılmış uygulamalarla mükemmel çalışır. Ancak Java da dahil olmak üzere diğer dillerde yazılmış uygulamaların okunması ve oluşturulması için de karşılaştırılması kolaydır. Bu, JSON'u döndüren bir API'ye Java, Ruby, Python, JS, PHP ve daha birçoklarında yazılmış bir uygulamadan erişilebileceği anlamına gelir. Bu bir API'yi ölçeklenebilir ve platformdan bağımsız kılar. Aha! Ölçeklenebilir! Platform bağımsız! Güzel sözler, güçlü sözler, $$ sözler.

Mobil Uygulamalar için API

API, “uygulama programı arayüzü” nin kısaltmasıdır. Başka bir tarafın uygulamasına veya platformuna erişim sağlayan teknik bir geliştirme ortamıdır.

En ünlü ve mobil geliştiriciler tarafından en sık kullanılanlar Facebook'un API'sidir. Mobil geliştiricilerin giriş sırasında tanımlamayı doğrulamak için Facebook üyelerinin profil kimliğine sınırlı erişimi sağlar. Facebook üyelerinin, Facebook hesaplarını kullanarak Rdio veya Candy Crush gibi üçüncü taraf bir uygulamaya kaydolmalarını sağlar.

Facebook’un API’si, kendi kullanıcılarının, kullandıkları üçüncü taraf mobil uygulamalardan Haber Yayınlarına içerik yayınlamalarına da izin veriyor. Bu fonksiyon birçok uygulamanın kullanıcı tabanını çok hızlı bir şekilde büyütmesini sağlamıştır.

Facebook gibi, Twitter da, üçüncü taraf mobil geliştiriciler tarafından, kullanıcıların kayıt olduklarında tanımlamak ve kullanıcıların bir uygulamadan Twitter hesaplarına kolayca içerik göndermelerini sağlamak için kullanılabilecek bir API'ye sahiptir. Uygulamanız adına Twitter ya da Facebook'ta paylaşıma geçecek bir uygulama oluşturuyorsanız, spam, doğrudan rekabet ve diğer işlemlerin bu API’lere erişimin iptal edilmesine yol açabileceğini unutmayın.

LinkedIn’in API’si bir başka popüler arayüz. LinkedIn, işletme uzmanları için bir ağ sitesi olduğundan, bir kullanıcının LinkedIn ağı veya sosyal grafiği, Facebook veya Twitter ağlarından farklı olabilir. Sonuç olarak, LinkedIn’in API’sı ticari uygulamalar için en iyi durumdadır - Evernote gibi kayda değer ortaklar sayesinde, kullanıcıların Evernote’da kartvizitleri taramasını sağlamak için LinkedIn’in API'sini kullanır, sonra doğrudan bu kullanıcının LinkedIn profiline bağlanır. 2015 yılında, LinkedIn, üçüncü taraf API erişimini resmi ortaklıklar ile sınırlandırdığını, kalan açık API'lerinin içerik paylaşımı, bir profil olarak kimlik olarak kullanılması ve sertifika kaydı gibi bir avuç kullanımla sınırlı kaldığını açıkladı. LinkedIn’in API’lerine daha fazla erişim arıyorsanız, ortaklık programına kaydolmanız gerekir.

Google Haritalar, üçüncü taraf uygulamalarında haritalama ve konumlandırma hizmetlerini sağlayan oldukça popüler bir API sağlar. Sosyal API’lerin aksine, Google, başvurunuz için bir ücret varsa veya 24 saatlik bir süre içinde 100.000’lik API sorgusunu aşıyorsanız, ancak bir Çalışma lisansı için ödeme yapmak daha fazla sorgu kapasitesi sağlar. Haritalama mobil uygulamanız için merkeziyse, muhtemelen Google’a API’larına erişim için ödeme yapmanız gerekir.

Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.