Virüs:İnternet Ortamındaki Tehdit

irüs; yaklaşık 30 yıl önce Pakistanlı kardeşlerin insan yaşamına soktuğu DOS tabanlı tehdittir.

Image Description
Z. Sena Doğan
3 yıl önce
Paylaş:
Virüs:İnternet Ortamındaki Tehdit

 

Virüs; yaklaşık 30 yıl önce Pakistanlı kardeşlerin insan yaşamına soktuğu DOS tabanlı tehdittir. Bilgisayarlara bulaşarak bilgisayar sistemlerini tehdit altına alan ve yayıldığı yerin işlevselliğini ortadan kaldıran virüsler, Alvi kardeşler tarafından üretildiklerinde bir programı koruma amacıyla ortaya çıkmıştır. Ancak bu tıp programını korumaktan ziyade diğer kullanıcıları tehdit eden virüs tarihsel süreç içerisinde gelişip yayılarak internet ortamının en önemli tehditlerinden bir tanesi haline gelmiştir. Oldukça masum amaçlarla üretilen ve günümüzün önemli tehditlerinden biri olan virüsler; dolandırıcılık, hırsızlık ve şantaj gibi pek çok yasa dışı eylemde kullanılmakta ve insanlara yönelen somut tehditlerden bir tanesi haline gelmektedir. Ancak bu tehditten kurtulmanın birtakım yolları bulunur. Bu yolların en güveniliri ise Antivirüs programlarıdır.

Antivirüs Programları Nedir?

Bilgisayarların çalışmasını engelleyen ve bilgi hırsızlığı için zemin hazırlayan virüsleri durdurmak amacıyla üretilen antivirüslerin çalışma prensibi farklılaşsa da genel olarak hizmet ettikleri amaç benzeşmektedir. Bu anlamda antivirüslerin çalışma prensibi ve görevlerini şu şekilde ifade etmek mümkündür;

  • Antivirüsler bilgisayar ve laptop güvenliğini sağlamayı amaçlar.
  • Güvenlik işlevlerini yerine getirirken bilgisayarları tarayan, temizleyen ve koruyan antivirüsler kuruldukları andan önce bulaşan virüsleri de yok eder.
  • Bilgisayar sistemine yönelen her türlü zararlıya karşı önlem alınır.

Yukarıda ifade edilen özellikleri ile her bir bilgisayarda bir antivirüs programının kurulması zaruri olarak görülür. Zira antivirüs programı kurulu olmayan bir bilgisayar savunmasız bir metabolizmaya benzer.

En İyi Antivirüs Programı Hangisidir?

Virüslerle mücadele konusunda üretilen antivirüsler konusunda pek çok seçenek bulunur. Her antivirüs programının farklı bir özelliği ön plana çıksa da pek çok program kendi sisteminin bilgisayarınızı en iyi şekilde koruyacağını iddia eder. Bu yazımızda bir antivirüs önerisi yapmaktan ziyade kaliteli ve güvenilir bir antivirüsün taşıması gereken özellikleri vurgulayacağız.

  1. Antivirüs etkin koruma kalkanı ile en küçük tehdide karşı dahi sizi uyarmalıdır.
  2. Aile kiti vb. uygulamaları ile bazı web sitelerine erişimi kısıtlayabilmelidir.
  3. Otomatik tarama ve güvenli şifreleme ile sadece bilgilerinizi değil şifrelerinizi de koruma altına almayı taahhüt etmelidir.
  4. Lisans satın alınacağı zaman uygun fiyatları ile kullanıcısını memnun etmelidir.
Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.