UI tasarımı nedir? UX tasarımı nedir? UI vs UX: Farklar Nelerdir

Kullanıcı Arabirimi (UI) ve Kullanıcı Deneyimi (UX) tasarımı arasındaki farkın üzerine kolay-kullanım

Image Description
Z. Sena Doğan
3 yıl önce
Paylaş:
UI tasarımı nedir? UX tasarımı nedir? UI vs UX: Farklar Nelerdir

UI tasarımı ve UX tasarımı, web ve uygulama tasarımında en çok karıştıran ve birleştirilmiş terimlerden ikisidir. Ve anlaşılır bir şekilde öyle. Genellikle tek bir terim olan UI / UX tasarımında bir araya getirilir ve aynı şeyi tarif ettikleri yüzeyden bakılır. Çok fazla jargonun altına inmeyen ikisinin sağlam açıklamalarını bulmak genellikle zordur. Ama korkma!

Yazı İçeriği

  1. UI Tasarım Nedir?
  2. UX Tasarım Nedir?
  3. Birlikte Nasıl Çalışırlar?
  4. Araştırma Anahtardır
  5. UI Tasarımlarında Araştırma
  6. UX Tasarımlarında Araştırma
  7. UI ve UX: Uyum içinde çalışan iki farklı disiplin

“UX”, “kullanıcı deneyimi” anlamına gelir. Bir kullanıcının uygulamanın deneyimi, onunla nasıl etkileşime girdiğine göre belirlenir. Deneyim pürüzsüz, sezgisel mi, yoksa sakar mı ve kafa karıştırıcı mı? Uygulamada gezinmek mantıklı geliyor mu yoksa keyfi mi hissediyor? Uygulama ile etkileşime girmek, insanlara ulaşmak için belirledikleri görevleri verimli bir şekilde yerine getirdikleri hissi veriyor mu yoksa bir mücadele gibi hissediyor mu?

Kolay-kullanım terimi kısaca nedir

Bu makalenin sonunda, onları neyin farklılaştırdığını ve birbirleriyle nasıl ilişki kurduğunu iyi anlayacaksınız. Öyleyse daha derine inelim!

UI Tasarımı Nedir?

UI tasarımındaki “UI”, “kullanıcı arayüzü” anlamına gelir. Kullanıcı arayüzü, bir uygulamanın grafik düzenidir. Kullanıcıların tıkladığı düğmeler, okudukları metin, resimler, kaydırıcılar, metin giriş alanları ve kullanıcının etkileşime girdiği tüm öğeleri içerir. Bu, ekran düzeni, geçişler, arayüz animasyonları ve her bir mikro etkileşimi içerir. Her türlü görsel öğe, etkileşim veya animasyonun tümü tasarlanmalıdır.

Bu iş UI tasarımcılarına düşüyor. Uygulamanın nasıl görüneceğine karar verirler. Renk şemalarını ve düğme şekillerini seçmek zorundalar - satırların genişliği ve metin için kullanılan fontlar. UI tasarımcıları, bir uygulamanın kullanıcı arayüzünün görünümünü ve izlenimini yaratır.

UI Tasarımı Nedir?

UI tasarımcıları grafik tasarımcılardır. Estetikle ilgileniyorlar. Uygulamanın arayüzünün, uygulamanın amacına ve / veya kişiliğine uygun olması için çekici, görsel olarak teşvik edici ve temalı olduğundan emin olmak onlara bağlıdır. Ve her görsel öğenin hem estetik hem de bilerek birleşik hissetmesini sağlamaları gerekir.

UX Tasarım Nedir?

“UX”, “kullanıcı deneyimi” anlamına gelir. Bir kullanıcının uygulamanın deneyimi, onunla nasıl etkileşime girdiğine göre belirlenir. Deneyim pürüzsüz, sezgisel mi, yoksa sakar mı ve kafa karıştırıcı mı? Uygulamada gezinmek mantıklı geliyor mu yoksa keyfi mi hissediyor? Uygulama ile etkileşime girmek, insanlara ulaşmak için belirledikleri görevleri verimli bir şekilde yerine getirdikleri hissi veriyor mu yoksa bir mücadele gibi hissediyor mu? Kullanıcı deneyimi, UI tasarımcılarının yarattığı kullanıcı arayüzü öğeleriyle etkileşimin ne kadar kolay veya zor olduğuna göre belirlenir.

UX tasarım nedir

Dolayısıyla, UX tasarımcıları bir uygulamanın kullanıcı arayüzüyle de ilgilidir ve bu yüzden insanlar arasındaki fark ile ilgili kafa karışıklığı yaratmaktadır. Ancak UI tasarımcıları, kullanıcı arayüzünün nasıl görüneceğine karar vermekle görevlendirilmiş olsa da, UX tasarımcıları, kullanıcı arayüzünün nasıl çalışacağını belirlemekle sorumludur.

Arayüz yapısını ve işlevselliğini belirler. Nasıl organize edildi ve tüm parçaların birbirleriyle olan ilişkisi. Kısacası, arayüzün nasıl çalıştığını tasarlarlar. İyi çalışıyor ve sorunsuz hissediyorsa, kullanıcı iyi bir deneyime sahip olacak. Ancak navigasyon karmaşık veya sezgisel değilse, kötü bir kullanıcı deneyimi olabilir. UX tasarımcıları ikinci senaryoyu önlemek için çalışır.

Vakumda tasarım yapmak ideal sonuçlardan daha azına neden olur.

Ayrıca, UX tasarımında yer alan belirli bir iteratif analiz vardır. UX tasarımcıları, arayüz etkileşimlerinin tel kafes üzerinden oluşturulmasını sağlayacak ve kullanıcı geri bildirimleri alacaklardır. Bunu tasarımlarına entegre ederler. UX tasarımcılarının, kullanıcıların uygulamaları ile nasıl etkileşime girmeyi tercih ettikleri konusunda bütünsel bir anlayışa sahip olmaları önemlidir.

Birlikte Nasıl Çalışırlar?

Böylece bir UX tasarımcısı kullanıcı arayüzünün nasıl çalıştığına karar verirken, UI tasarımcısı kullanıcı arayüzünün nasıl görüneceğine karar verir. Bu çok işbirlikçi bir süreçtir ve iki tasarım ekibi birlikte çalışma eğilimindedir. UX ekibi uygulamanın akışını oluştururken, tüm düğmelerin görevlerinizde sizi nasıl yönlendirdiği ve arabirimin kullanıcının ihtiyacına nasıl verimli bir şekilde hizmet ettiği gibi, UI ekibi bu arabirim öğelerinin tümünün nasıl görüneceği üzerinde çalışıyor ekranda.

Diyelim ki, tasarım sürecinin bir noktasında, belirli bir ekrana ilave düğmelerin eklenmesi gerektiğine karar verildi. Bu, düğmelerin nasıl organize edileceğini ve şeklini veya boyutunu değiştirmeyi gerektirebilir. UX ekibi, düğmeleri düzenlemenin en iyi yolunu belirlerken UI ekipleri tasarımlarını yeni düzene uyacak şekilde uyarlar. UI ve UX tasarımcıları arasındaki sürekli iletişim ve işbirliği, son kullanıcı arayüzünün olabildiğince iyi görünmesini ve aynı zamanda verimli ve sezgisel bir şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olur.

Araştırma Anahtardır

Araştırma, hem UI hem de UX tasarımcıları için hayati öneme sahiptir. Her iki disiplinin de uygun tasarımları üretmelerine yardımcı olmak için mümkün olduğunca iyi bilgi toplamaları ve her ikisinin de benzer bir yaklaşım izlemesi önemlidir.

Her ikisi de kullanıcıların ne istediğini araştırır. Geliştirilmekte olan türdeki uygulamalardan beklentileri. Bu araştırma, gerçek kullanıcıların, tasarımcıların doğru yolda ilerleyip ilerlemeyeceğini belirlemek için belirli işlevselliklerin ölçeklendirilmiş versiyonları veya test edilen görsel tasarımlar ile etkileşime gireceği kullanılabilirlik oturumlarını içeren yinelemelidir. Geribildirim her yineleme ile entegre edilmiştir.

Bu işlem, bir kullanıcının kesinlikle test edilen işlevselliğe verdiği cevabı ölçmek için arayüz elemanlarının tel kafes çizimleri gibi düşük kaliteli prototiplerin üretilmesini içerir. Bu aynı zamanda, hangi kullanıcının tercih ettiğini belirlemek için arayüzün görünüş ve izleniminin olası farklı versiyonlarının hızlı görsel prototiplerini ve A / B testlerini içerebilir.

Her durumda araştırma, tasarımcıların katkılarını oluştururken attığı adımları yönlendirmede yardımcı olur. Ancak, UI ve UX tasarımcılarının aradığı bilgi çok farklı.

UI Tasarımlarında Araştırma

UI tasarımcılarının, seçtikleri görsel dilin, yazdıkları uygulama sınıfına uyduğundan emin olmaları gerekir. Kullanıcı beklentilerini tahmin etmeye çalışıyorlar. Ekibiniz bir seyahat uygulaması tasarlıyorsa, geçmişte diğer seyahat uygulamalarının nasıl geliştirildiğini araştırmak önemlidir. Hangileri çalıştı? Hangileri yapmadı? Başkalarının daha önce yapmış olduğu işten öğrenilecek tasarım dersleri var.

Araştırmalar, insanların kalın şekiller yerine anahatları belirlenmiş simgeleri tercih ettiğini gösterebilir. Bu, insanların rahat edebileceği ve zevk alacağı görsel bir kısa yoldur. UI tasarımcıları daha sonra bu dersi dahil etmek için iyi yapacaklardır.

Seçtikleri tam estetik onlara bağlı, ancak temel “kurallar” veya kullanıcı beklentilerine uyma ihtiyacı tasarımcıların kendi riskleri altında göz ardı ettiği bir şey.

Risklerin alınmaması gerektiğini söylememek. UI tasarımcıları arayüz tasarımlarının öne çıkmasını ve akılda kalıcı olmasını istiyor. Ancak bu, insanların ekranda yerleştirdiğiniz öğelerin amacını tanımalarını sağlama konusunda dengeli olmalıdır.

UX Tasarım Araştırması

UX tasarımı özellikle kullanıcı beklentileriyle ilgileniyor. Kullanıcıların yaşamlarında kullandıkları her uygulamada yaşadıkları deneyimler ve etkileşimler, arayüzlerin nasıl çalışması gerektiğine dair beklentilerini belirlemeye yardımcı oldu. Bir UX tasarımcısı bu beklentilere yakından aşina değilse, istemeden kendilerine mantıklı görünen ancak genel kabul görmüş sözleşmeleri ihlal eden bir arayüz etkileşimi tasarlayabilirler. Kullanıcılar, bir arayüzün beklediğinden çok farklı davranması hoşuma gitmez ve bu durum deneyimlerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bir UX tasarımcısı farklı bir şey yapmaya karar verirse, çok iyi bir nedene sahip olmaları gerekir, çünkü derin eğitimli beklenen davranışları kırmak insanların sık sık yanlış şeyler yapmasına neden olur.

Örnek olarak, çoğu kişi dosyayı açmak için bir dosyayı iki kez tıklatarak ve bir kez seçmek için tıkladığınız fikrinden memnun kalır. Bu, neredeyse grafiksel kullanıcı arayüzleri olduğu sürece var olan bir arayüz davranışıdır.

UI ve UX: Uyum içinde çalışan iki farklı disiplin

UI tasarımı ve UX tasarımı çok farklı beceri setlerini içerir, ancak birbirlerinin başarısının ayrılmaz bir parçasıdır. Güzel bir tasarım, gezinme konusunda sıkıntılı ve kafa karıştırıcı bir arayüzü kaydedemez ve mükemmel, mükemmel bir şekilde uygun bir kullanıcı deneyimi, uygulamayı kullanmanın tatsız hale gelmesine neden olan kötü görsel arayüz tasarımıyla karşı karşıya kalabilir. Hem UI hem de UX tasarımlarının kusursuz bir şekilde yürütülmesi ve mükemmel bir kullanıcı arayüzü / deneyimi yaratmak için önceden var olan kullanıcı beklentileri ile mükemmel bir şekilde uyumlaştırılması gerekir. Ve bu yıldızlar aynı hizada olduğunda, sonuçlar şaşırtıcı olabilir.

Kaynak: https://uxplanet.org/what-is-ui-vs-ux-design-and-the-difference-d9113f6612de

Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.