yandex watch
Sosyal Medya Analizi Nedir

Sosyal medya analizi, sosyal medya performansının arttırılması için yapılan yöntemler, iyileştirmeler ve değerlendirmeler bütünüdür.

Sosyal Medya Analizi Nedir

Sosyal medya analizi, sosyal medya performansının arttırılması için yapılan yöntemler, iyileştirmeler ve değerlendirmeler bütünüdür. Sosyal medya, teknolojinin gelişmesi ve dijital pazarlamanın büyük bir önem kazanması ile ortaya çıkan bir mecradır. Başlarda yalnızca iletişim kanalı olarak kullanılan sosyal medya günümüzde bir reklam mecrası olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Organik trafik sağlamak ise dijital pazarlama için oldukça önemli bir konudur. Dijital pazarlamada organik trafik yalnızca arama motorları aracılığı ile elde edilmemektedir. Bu doğrultuda sosyal medya da kullanılabilecek önemli bir kanaldır. Dolayısıyla sosyal medya da yapılan çeşitli çalışmalar sayesinde de organik bir trafik elde etmek mümkündür. Sosyal medya da yapılan reklam çalışmalarının mutlaka bir değerlendirme yapılarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Böylelikle firmalar doğru bir yolda olup olmadıklarını kontrol ederek yeni bir stratejik planlama oluşturabilmektedir. Dolayısıyla sosyal medya analizi oldukça gereklidir. Peki, sosyal medya analizi sonucunda ne tür iyileştirilmeler yapılabilmektedir?

Hedef Kitlenin Büyütülmesi

Sosyal medyadan büyük oranda bir organik trafik elde edebilmek için hedef kitlenin büyüklüğü oldukça önemlidir. Firmaların sahip olduğu hedef kitle ne kadar büyük olursa sağlanacak organik trafikte o denli büyük olacaktır. Hedef kitlenizi ise sosyal medya hesaplarınızda yapacağınız kampanya ve paylaşımlar ile büyütebilirsiniz. Ayrıca yapacağınız sosyal medya çalışmaları ile de hedef kitlenizi büyütebilmeniz mümkündür.  

Doğru Hedef Kitle Profili

Sosyal medya hesaplarında hedef kitle büyütülürken hedef kitleni doğru bir profile sahip olduğundan emin olunması gerekmektedir. Doğru hedef kitlenin profilinin oluşturulabilmesi için sosyal medya hesaplarının bazı çeşitli uygulamaları mevcuttur. Örneğin, twitter hesabınızda ki hedef kitlenizin doğru profile sahip olup olmadığını öğrenmek için bir rapor çıkartabilirsiniz. Facebook’ta doğru hedef kitleye ulaşabilmek ise diğer sosyal medya kanallarına göre çok daha kolaydır. Vereceğiniz Facebook reklamlarında hedef kitlenizi ilgi alanlarına ya da demografik özelliklerine göre filtreleyebilir ve reklamınızı buna göre hazırlayabilirsiniz. Bu sosyal medya kanallarının dışında kalan tüm uygulamalar da ise kendilerine özel hedef kitle raporlara sistemleri bulunmaktadır. Bu nedenle doğru hedef kitleye ulaşmak için çok fazla çaba sarf etmeden bu sistemleri kullanabilirsiniz.

Yüksek Etkileşim

Büyük bir hedef kitle oluşturduktan sonra yapmanız gereken diğer şey ise bu hedef kitleden etkili ve yüksek bir şekilde etkileşim alabilmektir. Yaptığınız paylaşımların hedef kitlenize ne kadar etkili bir şekilde ulaştığı ve ilgili takipçilerinizin paylaşımlarınıza ne denli ilgi ile baktığı oldukça önemli bir konudur. Paylaştığınız gönderilere yorum yapılmaması ya da az beğeni olması gönderinin az ligi gördüğü anlamına gelmemektedir. Çünkü bazı kullanıcılar herhangi bir etkileşimde bulunmasa dahi firma ile iletişime geçerek hizmet talep edebilmektedir.