Kullanıcı Arayüzü Tasarımı nedir?

Kullanıcı arabirimi (UI) tasarımı, tasarımcıların görünüm veya stile odaklanarak yazılım veya bilgisayarlı cihazlarda arabirimler oluşturmak için kullandıkları süreçtir. Tasarımcılar, kullanıcıların kullanımı kolay ve zevkli bulduğu arayüzler oluşturmayı hedefler. UI tasarımı, grafik kullanıcı arayüzlerini ve diğer formları ifade eder - örneğin, ses kontrollü arayüzler

Image Description
Z. Sena Doğan
1 yıl önce
Paylaş:
Kullanıcı Arayüzü Tasarımı nedir?

Kullanıcı arabirimi (UI) tasarımı, tasarımcıların görünüm veya stile odaklanarak yazılım veya bilgisayarlı cihazlarda arabirimler oluşturmak için kullandıkları süreçtir. Tasarımcılar, kullanıcıların kullanımı kolay ve zevkli bulduğu arayüzler oluşturmayı hedefler. UI tasarımı, grafik kullanıcı arayüzlerini ve diğer formları ifade eder - örneğin, ses kontrollü arayüzler. ui design nedir

Kullanıcılar için Kullanıcı Arayüzleri (UI) Tasarlama

Kullanıcı arayüzleri, kullanıcıların tasarımlarla etkileşime girdiği erişim noktalarıdır. Üç formatta gelirler:

 

 1. Grafik kullanıcı arayüzleri (GUI'ler) - Kullanıcılar, dijital kontrol panellerindeki görsel temsillerle etkileşimde bulunur. Bir bilgisayarın masaüstü bir GUI'dir.
 2. Ses kontrollü arayüzler (VUI'ler) - Kullanıcılar sesleriyle bunlarla etkileşime girer. Akıllı asistanların çoğu - örneğin, iPhone'daki Siri ve Amazon cihazlarındaki Alexa - VUI'lerdir.
 3. Hareket tabanlı arayüzler - Kullanıcılar, vücut hareketleri yoluyla 3B tasarım alanlarıyla ilgilenir: örneğin, sanal gerçeklik (VR) oyunlarında.

Kullanıcı arayüzlerini en iyi şekilde tasarlamak için şunları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Kullanıcılar tasarımları hızlı bir şekilde değerlendirir ve kullanılabilirlik ve beğenilebilirliğe önem verir.
  • Tasarımınızı önemsemezler, görevlerini kolay ve minimum çabayla halletmekle ilgilenirler.
  • Bu nedenle tasarımınız "görünmez" olmalıdır: Kullanıcılar buna odaklanmamalı, görevleri tamamlamaya, örneğin Domino’nun Zero Click uygulamasında pizza siparişi vermeye odaklanmalıdır.
  • Bu nedenle, sorunsuz deneyimler sunan en iyi, en sezgisel kullanıcı arayüzlerini hassas bir şekilde ayarlamak için kullanıcılarınızın bağlamlarını ve görev akışlarını (ör. Müşteri yolculuğu haritalarından bulabileceğiniz) anlayın.
 • Kullanıcı arayüzleri ayrıca eğlenceli (veya en azından tatmin edici ve hayal kırıklığı yaratmayan) olmalıdır.
  • Tasarımınız kullanıcıların ihtiyaçlarını öngördüğünde, daha kişiselleştirilmiş ve sürükleyici deneyimler yaşayabilirler. Onları memnun edin, geri gelmeye devam edecekler.
  • Uygun olduğunda, oyunlaştırma unsurları tasarımınızı daha eğlenceli hale getirebilir.
 • Kullanıcı arayüzleri marka değerlerini iletmeli ve kullanıcıların güvenini güçlendirmelidir.
  • Good design is emotional design. Users associate good feelings with brands that speak to them at all levels and keep the magic of pleasurable, seamless experiences alive.
Airbnb’nin basit, davetkar düzeni, kullanıcıların seyahat ihtiyaçlarını hızlı, kolay ve keyifli bir şekilde karşılamasına olanak tanır.
Airbnb’nin basit, davetkar düzeni, kullanıcıların seyahat ihtiyaçlarını hızlı, kolay ve keyifli bir şekilde karşılamasına olanak tanır.

UI ve Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı

Genellikle UX design karıştırılan UI tasarımı, bir tasarımın yüzeyi ve genel hissi ile daha fazla ilgilidir. UI tasarımı, tasarımcının kullanıcı deneyiminin önemli bir bölümünü oluşturduğu bir zanaattır. UX tasarımı, kullanıcı deneyiminin tüm yelpazesini kapsar. Bir benzetme, UX tasarımını sürüş konsolu olarak UI tasarımlı bir araba olarak resmetmektir.

Arayüzler araya giriyor. Enerjimi bir arayüze odaklamak istemiyorum. İşe odaklanmak istiyorum. - Don Norman, UX tasarımının büyük yaşlı adamı

Harika UI'ler nasıl yapılır

Etkileyici GUI'ler sunmak için, unutmayın - kullanıcılar rahatlık ve zihinsel kapasitelerinde sınır gibi ihtiyaçları olan insanlardır. Şu yönergeleri izlemelisiniz:

 1. Düğmelerin ve diğer ortak öğelerin tahmin edilebilir şekilde çalışmasını sağlayın (yakınlaştırmak için sıkıştırma gibi yanıtlar dahil), böylece kullanıcılar bunları her yerde bilinçsizce kullanabilirler. Form işlevi takip etmelidir.
 2. Keşfedilebilirliği yüksek tutun. Simgeleri açık bir şekilde etiketleyin ve iyi belirtilen avantajları ekleyin: ör. Düğmeler için gölgeler.
 3. Arayüzleri basit tutun (yalnızca kullanıcıların amaçlarına hizmet etmeye yardımcı olan öğelerle) ve "görünmez" bir his yaratın.
 4. Yerleşimle ilgili olarak kullanıcının gözüne ve dikkatine saygı gösterin. Hiyerarşi ve okunabilirliğe odaklanın:
  1. Doğru hizalamayı kullanın. Genellikle kenar (merkezden) hizalamasını seçin.
  2. Aşağıdakileri kullanarak temel özelliklere dikkat çekin:
   • Renk, parlaklık ve kontrast. Aşırı renk veya düğme eklemekten kaçının.
   • Yazı tipi boyutları, kalın yazı / ağırlık, italik, büyük harf ve harfler arasındaki mesafe ile metin. Kullanıcılar sadece tarayarak anlam almalıdır.
 5. Görevleri gerçekleştirmek için eylem sayısını en aza indirin ancak sayfa başına bir ana işleve odaklanın. Kullanıcıları tercih edilen eylemleri belirterek yönlendirin. Aşamalı açıklama kullanarak karmaşık görevleri kolaylaştırın.
 6. Kontrolleri, kullanıcıların kontrol etmek istediği nesnelerin yanına koyun. Örneğin, form göndermek için bir düğme formun yanında olmalıdır.
 7. Kullanıcıları geri bildirimle sistem yanıtları / eylemleri hakkında bilgilendirin.
 8. Kullanıcılara rehberlik etmek ve yükleri azaltmak için uygun UI tasarım modellerini kullanın (örn. Önceden doldurma formları). Görmesi zor, önceden doldurulmuş tercih / devre dışı bırakma onay kutuları ve kullanıcıların alışveriş sepetlerine gizlice ürün koyma gibi koyu desenler kullanmaya dikkat edin.
 9. Marka tutarlılığını koruyun.
 10. Her zaman, bağlamları ne olursa olsun, kullanıcıların doğal olarak çıkarım yapabilecekleri sonraki adımları sağlayın.

En iyi arayüz arayüz olmaması olduğundan, kullanıcılara tasarımınızı kullandıklarını unutacakları en doğrudan, erişilebilir, rahat kontrolü (ve en iyi deneyimi) sunmalısınız. Bu nedenle, kendinize "İşleri daha basit hale getirebilir miyim?" Diye sormaya devam edin.

Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.