Kreatif Olunur Mu, Doğurulur Mu?

Kreatif kelimesin son zamanlarda sık sık karşılaştığımız kavramlardan bir tanesi. Yaratıcılık anlamına gelen kreatif aslında pek çok sektörde kullanılıyor.

Image Description
Z. Sena Doğan
3 yıl önce
Paylaş:
Kreatif Olunur Mu, Doğurulur Mu?

Kreatif kelimesin son zamanlarda sık sık karşılaştığımız kavramlardan bir tanesi. Yaratıcılık anlamına gelen kreatif aslında pek çok sektörde kullanılıyor. Ancak bizim için önemli olan reklamcılık mesleği ile kreatif kelimesinin arasındaki bağlantıdır. Ünlü bir reklamcı olan Leo Burnett’e göre kreatif kelimesi, bildiğiniz iki şeyi bilmediğiniz bir şekilde birbirine bağlamaktır. Aslında kreatif var olan ve bildiğimiz bazı nesne, olay ya da cisimleri ilk bakışta aklımıza gelmeyecek biçimde birbiri ile uyumlu hale getirmektir. Reklamcılık sektörü için büyük bir öneme sahip olan kreatif için sorulan soruların başında kreatif olur mu yoksa kreatif doğulur mu sorusu gelmektedir. Kreatiflik tabi ki de insanın yaratılışından bu yana var olan bir özelliğidir ancak bir nebze öğrenilebilen de bir olgudur. Çünkü reklamcılık sektöründe kullanılan kreatiflik biraz daha farklıdır ve bazı teknikler ile kolaylıkla öğrenilebilir.

Kreatif Olmak Neden Önemli?

Aslında bir şeyler ortaya koyabilmek ve yeni olgular inşa edebilmek için kreatiflik büyük bir öneme sahiptir. Örneğin kişi kreatif olmadan ortaya bir sanat eseri koyamaz. Ya da kreatif olmayan reklam filmleri tüketiciler üzerinde bir etki bırakmaz. Kullanıldığı her alan için büyük bir öneme sahip olan kreatiflik firma ve markaların rakiplerinden öne çıkması için de büyük bir fırsattır. Sıradanlığın dışına çıkan, hedef kitlesine yeni bir şeyler söyleyen ve bunları şaşırtıcı bir dil ile yapan firmalar rakiplerinden sıyrılarak hedef kitlesini etkileyebilmektedir.

Kreatif Nasıl Olunur?

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kreatiflik insanın yaratılışından gelen ve bakış açısı ile doğru orantılı olan bir olgudur. Eğer bir nesneye herkesin baktığının dışında farklı bir göz ile bakabiliyorsanız kreatif olursunuz. Ya da bir nesneye herkesin baktığının dışında nasıl bakmanız gerektiğini öğrenerek kreatif olabilirsiniz. Kreatif nasıl olunur ya da kreatif nasıl bakılır gibi sorulara bir sonraki yazımızda yer vereceğiz. Eğer kreatif olmak ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa ve bu sorulara cevap arıyorsanız blog yazılarımızı takip etmeli ve 10 Adımda Kreatif Nasıl Olunur adlı yazımızı okumalısınız. 

Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.