Siber Güvenliğiniz İçin Neden VPN Kullanmalısınız?

VPN bir siber güvenlik önlemi olarak kullanılabilir mi? Yasaklı sitelere giriş programı olarak bilinen VPN programları ile neler yapabilirsiniz? VPN programları ile internette anonim olmanız ve siber güvenliğinizi sağlamanız mümkün mü? VPN çevrimiçi verileriniz için nasıl bir güvenlik sağlar?

Siber Güvenliğiniz İçin Neden VPN Kullanmalısınız?

VPN bir siber güvenlik önlemi olarak kullanılabilir mi? Yasaklı sitelere giriş programı olarak bilinen VPN programları ile neler yapabilirsiniz? VPN programları ile internette anonim olmanız ve siber güvenliğinizi sağlamanız mümkün mü? VPN çevrimiçi verileriniz için nasıl bir güvenlik sağlar?

VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalısınız?

Siber güvenliğiniz için neden VPN kullanmalısınız? VPN, bilgisayarınızın ya da akıllı telefonunuzun tünelleme protokolleri ile sunucu gibi başka bir cihaz üzerinden internete güvenli bir şekilde erişmesini sağlayan sanal özel bir ağdır. Bu sanal özel ağdan akan veri paketleri aynı zamanda şifreleme algoritmaları ile şifrelenir. 

Normal şartlarda internet bağlantınızdan akan veri paketlerini internet servis sağlayıcınız görebiliyor. Ziyaret ettiğiniz web siteler, hangi web sitede ne kadar süre kaldığınız gibi bilgiler IP adresiniz ile birlikte kaydediliyor. Ziyaret ettiğiniz web site ve servisler de o web siteyi ve servisleri ziyaret ettiğiniz cihazın IP adresini ve tarayıcı özelliklerinizi sunucularında kaydediyor. 

Bir VPN programı ile internete bağlandığınızda ise internet servis sağlayıcınız artık veri paketlerinizi göremiyor ve sadece internete VPN üzerinden bağlandığınızı görebiliyor. Ziyaret ettiğiniz web siteler ise gerçek IP adresinizi değil, VPN sunucusunun size sağladığı IP adresi görebiliyor. VPN programları IP adresinizi değiştirerek gerçek konumunuzu dijital dünyadan gizleme şansı sunar. 

VPN programları internete istediğiniz ülkeden bağlanabilme şansını sunar. IP adresi üzerinden erişime engellenmiş web sitelere bu şekilde erişebilirsiniz. Ayrıca coğrafyanızda hizmet vermeyen ve erişilemeyen web site ve servislere de ulaşabilirsiniz. 

VPN İnternet Bağlantınız İçin Nasıl Bir Güvenlik Sunar?

 VPN programları cihazınızdan çıkan veri paketlerini şifreler. Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES), Veri Şifreleme Standardı (DES), 3DES (Üçlü DES), Rivest-Shamir-Adleman (RSA), Blowfish şifreleme kullanılan şifreleme algoritmalarına birer örnektir. İçlerinden en güçlü şifrelemeyi sağladığı düşünülen ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından standard olarak görülen Gelişmiş Şifreleme Standardıdır. 

İnternet bağlantınızın VPN ile şifreli olması sizi hangi siber tehditlerden korur? İnternet bağlantınız şifreli olduğunda bağlandığınız ağa sızan siber saldırganların (ortadaki adam ve benzeri gibi) veri paketleriniz üzerinden kişisel veri ve bilgilerinizi çalmasını engelleyebilirsiniz. Evinizdeki internetin WPA2 korumasına sahip olduğunu ve şifreye sahip olmayan birinin ağa sızamayacağını düşünebilirsiniz. Siber güvenlik şirketi ExpressVPN, WPA2 korumasının yani şifreli ağların zayıf noktaları olduğunu ve bu zayıf noktaların ortadaki adam saldırılarına karşı savunmasız bırakabileceğini belirtiyor. VPN kullandığınızda ya da HTTPS olan bir web site ile olan bağlantınız, ortadaki adam gibi saldırılarda deşifre edilemez. 

Kafe, otel, havaalanı, park ve benzeri yerlerde sunulan şifreli ya da şifresiz ortak Wi-Fi ağlarına bağlandığınızda kişisel veri ve bilgileriniz bağlantınız üzerinden çalınabilir. Ortak Wi-Fi ağlarına VPN ile bağlanmak bağlantınızı güvende tutmanızı sağlar. 

Tarayıcınızda Neden VPN Kullanmalısınız?

Kullandığınız tarayıcı üzerinden herhangi bir saldırıya uğramamak için tarayıcı eklentisi olarak VPN kullanabilirsiniz. Bu şekilde web siteler ile olan iletişiminiz web sitenin kullandığı protokol ne olursa olsun şifreli olur. Her web site güvenli değildir ve veri ve bilgileriniz o web sitenin sunucularında düz metin olarak saklanıyor olabilir. HTTP yani Hipermetin Transfer Protokolü kullanan web siteler ile olan çevrimiçi iletişiminiz o web sitenin sunucularında düz metin olarak saklanır. Çevrimiçi iletişiminiz şifreli olmadığı için ortadaki adam saldırısı aracılığıyla ya da web sitenin sahipleri tarafından kişisel veri ve bilgileriniz çalınabilir; finansal mağduriyet yaşayabilirsiniz. Tarayıcınızda VPN eklentisi kullandığınızda o web sitenin HTTPS olan versiyonuna yönlendirilirsiniz. Bu şekilde web siteler ile olan iletişiminiz şifrelenir. 

VPN programları birer siber güvenlik önlemi olarak görülebilir fakat her VPN programı güvenli değildir. Ücretsiz VPN programlarını kullanmaktan kaçının. 

Ücretsiz vpn
itunes charts