SEO Çalışmalarında Backlink’in Önemi

Backlink, internet çağının hızla yayılması ile birlikte içerik pazarlaması alanında ihtiyaç duyulan başlıca araçlardan bir tanesidir.

Image Description
Z. Sena Doğan
3 yıl önce
Paylaş:
SEO Çalışmalarında Backlink’in Önemi

Backlink, internet çağının hızla yayılması ile birlikte içerik pazarlaması alanında ihtiyaç duyulan başlıca araçlardan bir tanesidir. Anlam olarak bir web sitesinin başka bir web sitesine link vermesi olarak ifade edilebilecek bu kavramın kullanılmasındaki temel motivasyon içerik pazarlaması yapacak web sitesinin daha büyük ve yoğun şekilde trafik çeken web siteleri aracılığıyla reklam yapması olarak da tanımlanabilir. Genellikle haber sitelerinde bir içerikle ilgili yazının paylaşılması ile gerçekleştirilen backlink uygulamaları arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO çalışmalarının en temel yapı taşıdır. Temel amacı siteye trafik almak ve hemen çıkma oranını düşürmek olan SEO çalışmalarında bu yöntem kullanılmazsa başarı daha uzun bir sürede elde edilir. Peki, web siteleri tarafından büyük önemi olan linkleme nasıl yapılır?

Backlink Nasıl Yapılır?

Web sitelerinin tanıtımında oldukça önemli bir yeri olan backlink hizmetlerinde ilk olarak bir tanıtım yazısı hazırlanır. SEO kurallarına ve Google arama sonuçlarına göre hazırlanan bu içerik linkleme hizmeti alınacak web sitesinde yayınlanarak o içerikten web sitenize akış sağlanması amaçlanır. İçerik yayınlama dışında herhangi bir içerikte linkleme veya banner görselleri ile linkleme seçeneklerine de başvurulabilmektedir. Ancak yöntem ne olursa olsun amaç hedef web sitesine yönlendirmedir. Günümüzde hemen hemen her web sitesinin başvurduğu linkleme hizmetinde rekabet oldukça kızıştığından bu alanda doğru adımları atmak web sitesini başarıya ulaştırır. Peki, backlinkte başarı için nelere dikkat edilmelidir?

Backlink’te Nelere Dikkat Edilmelidir?

·         Linkleme yaptıracağınız web sitesinin bir link hurdalığı olmadığından emin olmalı ve güzide bir web sitesi ile çalışmalısınız.

·         Backlink çalışmalarını art arda yapmak yerine 2-3 hafta aralıklarla yapmaya özen göstermelisiniz.

·         Linkleme yapacak site ile sizin sitenizin ilgili olmasına özen göstermeli ve doğru hedef kitleyi seçmelisiniz.

·         Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralarından link almaya çalışmalısınız.

·         Son olarak kaliteli forum ve bloglara linkleme yaptırarak web sitenizin trafiğini arttırmalısınız.

Yukarıda sayılan adımları doğru bir şekilde takip etmeniz durumunda başarılı bir backlink çalışması yapmış olursunuz. Aksi takdirde hem paranızı hem de zamanınızı boşa harcamış olursunuz.

Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.