Etkili Bir Şirket İsmi Bulmak İçin 5 Yöntem!

Şirket ismini bulmaya çalışırken girişimciler, bir takım yöntemleri göz önünde bulundurarak başarıya giden yolu aralayabilirler. İşte etkili bir şirket ismi için 5 muhteşem yöntem!

Image Description
Z. Sena Doğan
3 yıl önce
Paylaş:
Etkili Bir Şirket İsmi Bulmak İçin 5 Yöntem!

Etkili Bir Şirket İsmi Bulmak İçin 5 Yöntem!

Girişimciler, hizmet verecekleri sektöre karar verdikten sonra girişimlerine isim bulmakta oldukça zorlanırlar. Uzun süre boyunca markanız olarak kullanacağınız ve pazarlama konusunda sizi ön plana çıkaran isim konusu söz konusu sürecin zorlaşmasındaki en büyük etkendir. Bu nedenle şirket ismini bulmaya çalışırken girişimciler,  bir takım yöntemleri göz önünde bulundurarak başarıya giden yolu aralayabilirler. İşte etkili bir şirket ismi için 5 muhteşem yöntem!

Orijinal Olmaya Çalışın!

Dijital veya geleneceksel pazarlama sırasında kullanacağınız şirket isminin kendine özgü olması ve başka markaları çağrıştırmaması oldukça önemlidir. Söz konusu özgünlük ilerde sizin adınızla anılacak ürünlerin üretilmesine dahi ön ayak olabilecektir. Bunun yanında başka firmaları çağrıştıran isimlerin kullanılması dijital aramalarda da şirketinizin başka şirketlerle karıştırılmasına neden olacaktır.

Basmakalıplardan Kurtulun!

İnsanların görmekten sıkıldığı ve her alanda karşılaştığı şirket isimlerinden bir tanesini seçmemelisiniz. Nitekim bu durum şirketinize karşı bir ön yargının oluşmasına dolayısı ile da başarısızlığın henüz şirket kurulurken karşınıza çıkmasına neden olur. Basit ve hemen akla gelen bir şirket ismi ürünlerinizin de basit olduğu düşüncesini ortaya çıkarabilir.

Az ve Öz Olun!

En az kelime ile en çok şeyi anlatmak her zaman başarı getirir. Bu nedenle şirket isminizi belirlerken az ve öz olmaya özen gösterin. İnsanları etkileyecek ve derim manası ile ‘vay be’ dedirtecek bir şirket ismi size başarının kapılarını açacaktır!

İsim Araştırması Yapın!

Aklınıza gelen ilk ismi şirketinizin ismi olarak belirlemediğiniz gibi bulduğunuz etkileyici isimleri de hemen seçmemeye özen gösterin. Dijital aramalarla benzer bir ismin kullanılıp kullanılmadığını tespit ederek ileride karşılaşabileceğiniz olumsuzlukları ortadan kaldırın! Söz konusu isim kimse tarafından kullanılmamışsa marka tescili ve alan adı için hemen başvuru yaparak bulduğunuz ismi kimseye kaptırmayın!

İsminiz Sizi Sınırlamasın!

Şirket kuruluşu aşamasında tek bir alanda veya tek bir üründe faaliyet göstermeyi düşünüyor olsanız dahi ileride büyüyeceğinizi düşünerek sizi belirli bir çerçevede tutacak isimlerden uzak durun. Daha kapsamlı ve herkese hitap eden şirket ismi ile geleceği de düşünün!

Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.