Dijital Pazarlama ile tüketicilere nasıl ulaşılır ?

Dijital pazarlama son zamanlarda firmaların müşterilerine ulaşmak için en çok kullandığı pazarlama türlerinden bir tanesidir.

Image Description
Z. Sena Doğan
3 yıl önce
Paylaş:
Dijital Pazarlama ile tüketicilere nasıl ulaşılır ?

Dijital pazarlama son zamanlarda firmaların müşterilerine ulaşmak için en çok kullandığı pazarlama türlerinden bir tanesidir. Hayatımızdaki hemen hemen her olgunun dijitalleşmesi ile reklamlarda dijialleşmeye başlamıştır. Peki, dijital pazarlama ile firmalar tüketicilere nasıl ulaşır, dijital pazarlama teknikleri nelerdir?

Google Trends

Google trends, Google’da en çok aratılan anahtar kelimelerin ne sıklıkla aratıldığını sunan bir Google servisidir. Kullanıcıların gün içinde yaptıkları aramaların istatistiklerini Google Trends sayesinde görebilmek mümkündür. Google Trends üzerindeki istatistikler sayesinde en çok aratılan anahtar kelimeleri bilerek Google üzerinde buna yönelik reklamlar hazırlayabilirsiniz. Google Trends rakiplerinizden bir adım önce olmanızı sağlar.

Sosyal Medya Reklamları

Dijital pazarlama stratejilerini açıklarken sosyal medyada yapılan reklamlardan bahsetmemek olmaz. Sosyal medya firmanızı tanıtmak, hedef kitlenizi markanıza çekmek için kullanılan en önemli pazarlama teknikleri arasında yer almaktadır. Sosyal medya ile dünya üzerindeki birçok kişiye kısacık bir zaman diliminde ulaşmak mümkündür. Firmanız için belirlediğiniz hedef kitlenin sosyal medya platformlarında bulunduğunu doğru analiz ederek etkili bir sosyal medya çalışması gerçekleştirerek müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Hemen hemen her sektör için sosyal medya çalışmaları yapabilirsiniz. Fakat ürüne, hizmete ya da hedef kitlenize göre çalışma yapacağınız platform değişiklik gösterebilir. Örneğin, yatırım danışmanlığı gibi iş dünyası ile ilgili bir firmanız varsa Linkedin sizin için uygun bir platformdur.

Arama Motoru Optimizasyonu-SEO

SEO ile hizmet verdiğiniz sektörde yapılan aramaları kullanarak arama motorlarında ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Web sitenizin ilk sıralarda yer alması markanızın bilinirliğini, görünürlüğünü ve müşterilerinize ulaşma oranınızı artırır. Arama motorlarında yapılan aramalarda ilk sıralarda yer almak için düzenli ve sistematik bir biçimde SEO çalışmaları yapılması gerekmektedir. SEO çalışmaları sayesinde daha çok kitleye daha hızlı ve az maliyet ile ulaşabilirsiniz.

Arama Motor Reklamları-Adwords

Adwords reklamları dijital pazarlama teknikleri arasında en çok kullanılanlardan bir tanesidir. Adwords reklamları belirlediğiniz anahtar kelimeler için bir miktar ücret ödeyerek Google’da üst sıralarda yer alabilirsiniz. SEO organik bir biçimde üst sıralarda yer almayı sağlarken, Adwords ücretli bir şekilde üst sıralarda yer almayı sağlar.

 

Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.