Dijital Dönüşüm Nedir?

Teknoloji ve internetin hızla gelişmesi ile toplumun ihtiyaçlarını çözmeye yönelik sunulan imkânlarda değişmiştir. Firmaların daha etkin hizmet verebilmek ve memnuniyet sağlamak için bütüncül dönüşüme dijital dönüşüm denmektedir

Image Description
Z. Sena Doğan
3 yıl önce
Paylaş:
Dijital Dönüşüm Nedir?

 

Teknoloji ve internetin hızla gelişmesi ile toplumun ihtiyaçlarını çözmeye yönelik sunulan imkânlarda değişmiştir. Firmaların daha etkin hizmet verebilmek ve memnuniyet sağlamak için bütüncül dönüşüme dijital dönüşüm denmektedir. Dijital dönüşümü birkaç teknolojik gelişme ile ele mümkün değildir. Fakat geniş bant internet, dijital medya, yapay zekâ, mobil cihazlar, artırılmış gerçeklik çok etkili gelişmeler dijital dönüşümü başlatmıştır. Bu dijital dönüşüm süreci tek yönlü değildir. Hem firmalar hem de tüketiciler dijitalleşmeye başlamıştır.

Firmaların dijital dünyaya ayak uydurması için birçok motivasyonları vardır. Ancak en önemlisi hayatta kalma isteğidir. Firmalar yeniçağda başarılı olabilmek ve hayatta kalabilmek için teknolojik çağa uygun yeni stratejiler geliştirmelidir.

İşletmeler Dijital Dönüşüm İçin Ne Yapmalı?

Dijital dönüşümün kaçınılmaz bir unsur olduğu düşünüldüğünde işlemelerin dijital dönüşüme uğrayabilmesi için çalışanlarının teknoloji okur yazarı olmaları gerekmektedir. Firmalar dijital dönüşüm için gerekli stratejileri oluştururken teknoloji merkezli yatırım planları yapmalıdır ve bu dijitalleşme isteklerini çalışanlarına da geçirmelidir. Böylelikle şirketler dijital çağa ayak uydurabilecektir. İşletmeler dijital dönüşüm süreçlerinde müşteri profilini müşterilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bunlara yönelik çalışmalar yapmalıdır. Dijitalleşme sürecinin ilk adımı web siteleridir. Firmalar kullanıcı deneyimlerine uygun, kaliteli, firmalarını yansıtan ve mobil cihazlara uyum sağlayacak web sitelerine sahip olmalıdır. Böylelikle kullanıcılar firmalara internet aracılığı ile rahatlıkla ulaşabilmektedir. Web sitelerinin yanı sıra işletmelerin sosyal medya kanallarını da aktif olarak kullanarak müşterilerine ulaşmaları gerekmektedir. Firmalar sosyal medya paylaşımları yaparken müşterilerinin hangi kanalları kullandıkları ve hangi tür paylaşımların müşterilerinin dikkatini çektiği analiz etmelidir ve bu doğrultuda sosyal medyayı kullanmalıdır.

Şirketler İçin Dijital Dönüşüm Neden Önemlidir?

·         Teknolojinin hayatımızın bir parçası olması ile dijital dönüşüm şirketlerin başarısını ve kar oranını arttırmasının tek yoludur.

·         Dijital dönüşüm şirketlerin verimliliği arttırır.

·         Şirketler dijital dönüşümün sunduğu müşteri memnuniyetini artırma olanakları sunar. Müşteri sadakati ve müşteri memnuniyeti işletmelerin varlıklarını devam ettirebilmeleri açısından çok önemli iki kavramdır. Müşteri memnuniyeti devamında müşteri sadakatini yani sadık müşterileri getirir. Bu nedenle işletmelerin müşteri memnuniyeti sağlaması ve sadık müşteriler oluşturması için dijital çağa ayak uydurması gerekmektedir.

·         Dijital dönüşüm sayesinde çalışanlar daha hızlı, daha verimli çalışmaktadır. Çünkü dijital çağ çalışanlara kolaylık sağlamaktadır. İşlerini daha hızlı ve kaliteli yaptığını gören personel daha verimli çalışacaktır.

·         Dijital dönüşüm işletmelere rekabet avantajı sunmaktadır. Dijital dönüşümün olanaklarından doğru bir şekilde yararlanan firmalar rekabet avantajına sahip olacaktır. Dijital dünya sayesinde yeni dünya trendlerine daha kolay ulaşılabilmektedir. Yeni trendleri bilen pazar beklentilerini buna göre şekillendiren firmalar avantajlı konumdadır.

·         Şirketler dijital dönüşüm sayesinde müşterilere daha kolay yoldan ulaşabilir. Müşteriler de firmalara kolaylıkla ulaşabileceği için müşteriler ve firma arasında çift yönlü bir iletişim söz konusu olmaktadır. Dijital dönüşümün öncesinde müşterilerin firmalara talep ve isteklerini iletmesi, firmalar ile iletişime geçmesi uzun ve zor bir süreçti fakat şuan müşteriler sosyal medya aracılığı ile firmalar ile kolayla iletişime geçebilmektedir.

Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.