CRM(Müşteri İlişkileri Yönetimi) Yazılımı Nedir?

CRM yazılımı (müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı), kuruluşunuzun müşterilerinize benzersiz ve sorunsuz bir deneyim sunmasına ve ayrıca tüm müşteri etkileşimlerinin eksiksiz bir resmini sağlayarak, satışlarınızı takip ederek, organize ederek ve daha iyi ilişkiler kurarak daha iyi ilişkiler kurmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir araçtır. fırsatlarınıza öncelik vermek ve çeşitli ekipler arasında işbirliğini kolaylaştırmak.

Image Description
Z. Sena Doğan
1 yıl önce
Paylaş:
CRM(Müşteri İlişkileri Yönetimi) Yazılımı Nedir?

CRM yazılımı (müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı), kuruluşunuzun müşterilerinize benzersiz ve sorunsuz bir deneyim sunmasına ve ayrıca tüm müşteri etkileşimlerinin eksiksiz bir resmini sağlayarak, satışlarınızı takip ederek, organize ederek ve daha iyi ilişkiler kurarak daha iyi ilişkiler kurmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir araçtır. fırsatlarınıza öncelik vermek ve çeşitli ekipler arasında işbirliğini kolaylaştırmak.

CRM - Strateji

İşletmelerin müşteri etkileşimlerine nasıl yaklaştığı ve onlarla nasıl ilişki kurduğu fikri, CRM stratejilerini oluşturur. Daha iyi hizmetler sağlamak ve müşterilerle daha iyi ilişkiler kurmak için müşteri verilerini toplamayı ve müşteri etkileşimlerinin geçmişini analiz etmeyi içerir ve sonuçta satışları ve geliri artırır.

Neden bir CRM stratejisine ihtiyacınız var?

Uygun bir CRM stratejisi olmadan müşteri bilgileriniz her yerde olacak ve belirli müşterilerle yaşadığınız tüm temas noktalarını ve etkileşimlerinizi takip etmek zor olacaktır. Bu, genel ve ortalamanın altında bir müşteri deneyimi ile uzun bir satış döngüsüne yol açar.

İşletmeniz için güçlü bir CRM stratejiniz olduğunda, müşterilerle kişisel bağlantılar kurmanıza olanak tanır ve bu da onların ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini belirlemenize ve onlara kişiselleştirilmiş hizmetler sunmanıza yardımcı olur.

Harika Müşteri İlişkileri İnşaa Edin

Mükemmel müşteri ilişkileri, bir müşterinin satış döngünüzün neresinde olduğuna bakılmaksızın, kuruluşunuz tarafından sunulan tutarlı ve kişiselleştirilmiş deneyime dayanır. Bu, Pazarlamadan Satışa ve Desteğe kadar kuruluşunuzdaki her ekibin bir müşteriyle etkileşim kurarken tutarlı bir deneyim sunması gerektiği anlamına gelir.

İşletmeniz başladığında ve tüm müşteri bilgilerinizi e-tablolarda yönetiyorsanız, bu uygun olabilir, ancak önerilmez. Veri girişi için harcanan zaman, müşterileri getirmek ve anlaşmaları kapatmak için daha iyi harcanabilir. İşinizi büyüttüğünüzde ve müşteri tabanınızı genişlettiğinizde bu katlanarak daha karmaşık hale gelir. İşte burada CRM yazılımı devreye giriyor.

CRM-Yazılım

Modern CRM sistemlerinin kökeni, daha sonra Satış Gücü Otomasyonu (SFA) teknolojisine dönüşen İletişim Yönetim Sistemlerinin (CMS) gelişimini gören 80'lerin sonu ve 90'ların başına kadar uzanabilir. Endüstri büyüdükçe, satıcılar pazarlamadan satış öncesi ve desteğe kadar her şeyi kapsayacak daha geniş bir hizmet seti sunmaya zorlandı.

Müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı, müşteri bilgilerindeki siloları merkezi bir yerde toplayarak kaldırmak, tüm müşteri verilerinizin 360º görünümünü sağlamak için tasarlanmıştır. Müşterinin adı, e-postası, telefon numarası ve iletişim tercihlerinin yanı sıra etkileşim ve satın alma geçmişi gibi ayrıntılar, ekiplerinizin müşterilere doğru nedenlerle ve doğru kanallar aracılığıyla ulaşmasına yardımcı olmak için kullanılabilir hale getirilebilir.

CRM'ye yatırılan her 1₺ karşılığında 8.71₺ kazanırsınız. %750'nin üzerinde bir yatırım getirisi!

İşletmenizin neden bir CRM Yazılımına ihtiyacı var?

Satış, pazarlama ve müşteri ilişkilerini yönetmekte zorlanıyorsanız, belki de sofistike, her şey dahil iş yazılımına geçmenizin zamanı gelmiştir. Bir Müşteri İlişkileri Yönetimi çözümünü benimseme konusunda kararsızsanız, şu uyarı işaretlerini arayın:

Merkezileşme eksikliği

Müşteri verileriniz excel sayfalarınıza, kartvizitlerinize ve müşteriyle yapılan toplantılar sırasında alınan notlara yayıldığında önemli kararlar vermek zordur. Verileri harmanlamak ve anlamlandırmak çok fazla zaman ve çaba gerektirir.

İletişimsizlik

Lideri besleyen Pazarlama ile anlaşmayı kapatan Satış arasında bir sinerji gereklidir. Çoğu zaman bu bilgi akışı eksikliği, diğer takımın ne yaptığının farkında olmadığı için her iki takımın performansına zarar verir.

Ciro zaman ve paraya mal olur

Satış temsilcileri şirketinizden ayrıldığında, müşterilerle kurdukları ilişkileri de beraberlerinde götürürler. Şirketinizin, eğitim değişimlerine ve müşteri tercihlerini hızlandırmalarına zaman ve para yatırması gerekiyor.

Bilgi eksikliği

Bu, ilk göstergenin bir türevidir. Müşteri verileriniz için merkezi bir konumun olmaması nedeniyle, satış görevlileri müşteri tabanınız büyüdükçe her ayrıntıyı takip etmeyi imkansız bulacaktır.

Hareket halindeyken anlaşmaları kapatamama

Sahada satış temsilcileriniz varsa, ilgili herkesi bir anlaşmanın durumu hakkında bilgilendirmeleri veya satış siparişleri ve faturalar gibi belgeleri göndermeleri imkansızdır.

Kötü müşteri memnuniyeti

Dağınık bilgiler, kalıpları bulmayı ve müşterilerle etkileşimlerinizi kişiselleştirmeyi zorlaştırır. Bu, tüm müşterilere aynı şekilde davranılmasıyla sona erer ve daha iyi bir deneyim için onları rakiplerinize çekme riski taşır.

Müşteri verilerinizi ve iş süreçlerinizi yeni bir platforma taşımak göz korkutucu bir düşünce olabilir. Yazılım işim için uygun olacak mı? Bana ne kadara mal olacak? İşim büyüdüğünde farklı yazılımlara geçmem gerekecek mi? Bunlar muhtemelen kendinize soracağınız sorulardan bazılarıdır, bu nedenle işletmeniz için doğru CRM yazılımını seçmenizi kolaylaştırdık.

Etkili satış kuruluşlarının bir CRM aracını tutarlı bir şekilde kullanma olasılığı %81 daha fazladır.

Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.