Huawei Harmony OS Açık Kaynak Kodlu ve Kendi ARK Derleyicisiyle Olacak

Android ve iOS'tan tamamen farklıdır ve cihazlar arasında kusursuz işbirliğini destekler.

Image Description
Z. Sena Doğan
3 yıl önce
Paylaş:
Huawei Harmony OS Açık Kaynak Kodlu ve Kendi ARK Derleyicisiyle Olacak

Android ve iOS'tan tamamen farklıdır ve cihazlar arasında kusursuz işbirliğini destekler.

Huawei, şirket içi gelişmiş işletim sistemi - Harmony - ve yeni kullanıcı arayüzü - EMUI 10 - hakkında, Çin'de Google’ın Android şirketlerine, özellikle de Google’a olan güvenini azaltmak amacıyla düzenlenen bir etkinlikte daha fazla ayrıntı yayınladı.

2019 Geliştirici Konferansında konuşan Huawei'nin Tüketici Ticaret Grubu'nun CEO'su Richard Yu, akıllı telefonları için Android'i ileriye taşımaya devam etmek niyetinde olduğunu söyledi ancak olmasa da, Huawei yeni işletim sistemini iki gün içinde kullanabilecek durumda.

Mayıs ayında, Huawei ABD şirketleri ile iş yapma yeteneğini durduran Varlık Listesine eklendi. Yaptırımlar 19 Ağustos'a kadar sürdü, ancak Trump yönetimi G20 Zirvesi'ndeki duruşlarını yumuşattı, ancak ayrıntıları bilinmiyor.

Endüstri uzmanlarına göre, ABD yasağı devam ederse, Ekim ayında açıklanacak olan Mate 30 serisi akıllı telefonlarının yeni işletim sistemi tarafından desteklenmesi konusunda iyi şanslar var.

Harmony OS, akıllı telefonlar, saatler, araç bilgileri, dizüstü bilgisayarlar, nesnelerin interneti ve akıllı ev cihazlarına güç vermek için geliştirilmiştir.

Yeni işletim sistemi Honor TV tarafından desteklenecek

Yu, Huawei’nin Çin’de Harmony OS’nin temellerini attığını ve ardından küresel ekosisteme daha da genişleteceğini söyledi.

Yeni işletim sistemi tarafından desteklenen ilk cihaz Cumartesi günü açılacak olan Honor Vision TV olacak.

Önümüzdeki üç yıl boyunca Yu, Harmony OS'nin daha geniş bir akıllı cihaz yelpazesinde optimize edilip kademeli olarak benimseneceğini söyledi.

Çinli şirket, işletim sisteminin mikro çekirdeğinin 2.0 sürümünün gelecek yıl piyasaya sürüleceğini ve 3.0 sürümünün 2021'de geleceğini açıkladı.

“Huawei, bağlantı, kamera ve AI gibi alanlarda temel yeteneklerini açıp paylaşacak. Tüketicilere mümkün olan en iyi deneyimi sağlayan uygulamalar ve hizmetler sunmak ve sektöre yeni bir hayat getirmek için ekosistem ortaklarıyla yakın çalışacak ”dedi.

Harmony, Google’ın geliştirilmekte olan Fuchsia işletim sistemi gibi mikro çekirdek temellidir ancak tüm cihazlar ve senaryolarda uyumlu bir kullanıcı deneyimi sunmak üzere tasarlanmış, açık kaynaklı bir işletim sistemi olan yeni Harmony işletim sisteminin aksine, “dağıtık olmayan bir tasarım” kullanmaktadır.

 “Bunu desteklemek için, çapraz platform yetenekleri geliştirilmiş bir işletim sistemine sahip olmanın önemli olduğunu düşündük. Tüm senaryoları destekleyen, çok çeşitli cihaz ve platformlarda kullanılabilen ve düşük gecikme süresi ve güçlü güvenlik için tüketici talebini karşılayan bir işletim sistemine ihtiyacımız vardı "dedi.

Ayrıca, Harmony OS'nin Android ve iOS'tan tamamen farklı olduğunu ve cihazlar arasında kesintisiz işbirliğini desteklediğini söyledi.

HarmonyOS, Android'den daha az kod kullanıyor

Uyum Android'den daha az kod kullanıyor

Harmony OS, HTML5, Linux ve Android uygulamalarıyla uyumludur, ancak Yu bazı uyumluluk sorunlarının biraz geliştirmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

“Uygulamaların tümü gelecekte işletim sistemimizde çalışabilecek. Uygulama geliştiricilerin uygulamaları yalnızca bir kez geliştirmeleri gerekir, ancak aynı uygulama bir dizi farklı cihaza dağıtılabilir ”dedi.

Bu uygulama sayesinde, Huawei cihazlar arasında entegre ve paylaşılan bir ekosistem kurmayı, güvenli ve güvenilir bir çalışma zamanı ortamı yaratmayı ve her cihazla her etkileşimde bütünsel bir akıllı deneyim sunmayı amaçlamaktadır.

Harmony, güçlü işlevselliğe sahip, hafif ve kompakt bir işletim sistemi olduğunu söyleyen Yu, mikro çekirdeğin “Linux çekirdeğindeki kod miktarının binde biri olduğunu ve bir saldırı olasılığının büyük ölçüde azaldığını” söyledi.

Harmony OS'de 20 milyondan fazla hat varken Android'in 100 milyon kod satırı vardır.

Android ve Linux çekirdeğinde büyük miktarda kod içeren farklı cihazlarda sorunsuz bir deneyim sunmak zordur ve çoklu cihaz ara bağlantısının güvenlik için daha yüksek gereksinimleri artırırken, uygulama ekosistemi ile donanım arasında yakın bir bağlantı kurmanın kullanıcı deneyimini ve geliştirme verimliliğini tehlikeye attığını söyledi.

Akıllı telefon uygulamalarında 3,9 milyon uygulama var, akıllı saatlerde 20.000'den fazla uygulama var, TV işletim sisteminde 10.000'den fazla uygulama var ve araç bilgi-eğlence sistemi işletim sisteminde 100'den fazla uygulama var.

Gelecek odaklı işletim sistemi

Yu, Harmony'nin düşük gecikme süresi, yüksek verimlilik ve yüksek güvenilirlik ile geleceğe yönelik bir işletim sistemi olduğunu söyledi.

Huawei’nin ilk statik derleyicisi - ARK Derleyicisi - geliştirme verimliliğini artırmak için birden çok dilde (C / C ++, Java, Javascript, Kotlin, vb.) Birleşik derlemeyi destekleyecektir.

“HarmonyOS, resmi Güvenilirliği aygıt Güvenilir Uygulama Ortamında (TEE) resmi doğrulama kullanan, güvenliği önemli ölçüde artıran ilk işletim sistemidir” dedi.

Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.