Sosyal Medya Ajansı Nedir?

Sosyal medya ajansı internet ile hayatımıza giren yepyeni kavramlardan sadece bir tanesidir.

Image Description
Z. Sena Doğan
3 yıl önce
Paylaş:
Sosyal Medya Ajansı Nedir?

Sosyal medya ajansı internet ile hayatımıza giren yepyeni kavramlardan sadece bir tanesidir.

İnternet çağının yaşanması ile internetin hayatımızın her alanına yerleşmesi ile alışkanlıklarımız tümüyle değişmeye başlamıştır. İnternetin özellikle sosyal medya alanında göstermiş olduğu gelişme neticesinde sosyal ağlar insanlar için çok daha önemli bir noktaya taşınmıştır. Bu değişim neticesinde insanlar sabah uyandıklarında ilk iş olarak sosyal medya hesaplarını kontrol etmekte ve gün içinde vakitlerinin çoğunu bu hesaplarda gezinerek geçirmekteler. Bu anlamda reklam ve pazarlama başta olmak üzere pek çok sektör açısından sosyal medya yönetimi oldukça önemli bir noktaya taşınmıştır. İşletmeler itibar yönetimi ve sosyal medya yönetimi gibi olgulara büyük önem atfetmeye başlamış bu kapsamda da sosyal medya danışmanlığı hizmetine başvurma yolunu seçmiştir. İşte bu hizmetin temin edildiği profesyonel kurumlar sosyal medya ajanslarıdır.

Klasik reklam ajansları ile oldukça benzeşen yönleri bulunan sosyal medya ajansları hem ofis hem de home Office olarak hizmet sağlayan kurumlardır. Temel amacı kendilerine başvuran birey ve kurumların marka değerini yükseltmek ve marka bilinirliğini arttırmak olan sosyal medya ajansı bu hizmeti sosyal medya uzmanı aracılığıyla verir. Sosyal medya uzmanları aracılığı ile gerek içerik pazarlaması gerekse de reklam çalışmaları yapan işletmeler kar oranlarını arttırmayı hedeflerken güncel kalmak için de çeşitli çalışmalar yaparlar. Bu anlamda Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal ağları yaygın bir şekilde kullanan firma ve kurumlar insanlar tarafından daha modern kabul edilir. Böylelikle insanlar ile iç içe olma şansı bulan firma ve markalar kendilerini ifade etme noktasında da avantaj sağlar. Peki, tüm bu amaçlar doğrultusunda hareket eden ve firmalara adeta çağ atlatan sosyal medya ajansı konusunda bir seçim yaparken nelere dikkat edilmelidir? İyi bir sosyal medya ajansının özellikleri nelerdir? Buyurun inceleyelim!

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Sosyal ağlarınızı yönetecek ve sizi bir adım ileriye taşıyacak bir ajans arıyorsanız karşınıza en iyisi bizi diyen pek çok ajans dikilecektir. Ancak bu sizi aldatmamalı. Sosyal medya konusunda sizi istediğiniz noktaya taşıyacak ajansı seçerken aşağıda sıraladığımız hususlara dikkat ederek kaliteli bir ajansla çalışmak için gerekli adımları atabilirsiniz.

Web Sitesi

İti bir sosyal medya ajansı kendi web sitesine önem verir. Bu anlamda tercih edeceğiniz sosyal medya ajansının web sitesini ziyaret ederek bu konudaki başarısını ölçebilirsiniz. Web sitesi konusunda sizi tatmin eden bir itibar yönetimi ajansı çalışma kararı alabilirsiniz.

Kaliteli Ekip

İş birliği yapacağınız ajansın kaliteli bir ekibe ve sosyal medya reklamlarınızın altından kalkacak kapasiteye sahip olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde zaman ve emek kaybı karşılaşacağınız yegâne durum olacaktır.

Süreklilik

Daha önce gerçekleştirdiği işlerde sürekliliği yakalayan ve iş bitiminde çantasını toplayıp kaçmayan bir sosyal medya ajansı ile çalışmanız sosyal ağlardaki başarınızın devamı için oldukça hayatidir. Bu anlamda ajansın daha önceki referansları ile iletişim kurabilirsiniz.

İçerik ve Grafik Kalitesi

Sosyal medya ajansı ile çalışmaya karar vermeden önce bir sunum yapmalarını isteyebilirsiniz. Sunumda kullanılan dil, içerik ve görsel kalitesi ile ajansın çalışma prensibini az çok anlayabilir ve bu doğrultuda kararınızı verebilirsiniz.

Etkileşim ve Takipçi

Ajansın, sosyal medya hesabını yönettiği başka firmaların takipçilerinin organik olup olmadığını, periyodik olarak ne ölçüde etkileşim aldığını gözlemleyerek söz konusu ajans ile yapacağınız çalışmada yakalayacağınız başarıyı da ölçebilirsiniz.

Sosyal Medya Ajansı Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda sayılan tüm faktörler bağlamında doyurucu ve kaliteli bir portföye sahip sosyal medya ajansı sizin için en doğru ajans olacaktır.

 

Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.