Kara Cuma (Black Friday) Nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında gerçekleşen bir alışveriş çılgınlığıdır. Ünlü markalar Kara Cuma’da %80’e varan (hatta bazı durumlarda daha da fazla) indirimler uyguluyor. Madem bu kadar güzel bir şey neden adı Kara Cuma? Birincisi; Kara Cuma kutlamaları için mağazalar kapılarını saat 04:00 ve 05:00 arasında açar. Daha gün aydınlanmadığı için bugüne Kara Cuma ismi verilmiş olabilir.

Image Description
Z. Sena Doğan
4 yıl önce
Paylaş:
Kara Cuma (Black Friday) Nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında gerçekleşen bir alışveriş çılgınlığıdır. Ünlü markalar Kara Cuma’da %80’e varan (hatta bazı durumlarda daha da fazla) indirimler uyguluyor. Madem bu kadar güzel bir şey neden adı Kara Cuma?  Birincisi; Kara Cuma kutlamaları için mağazalar kapılarını saat 04:00 ve 05:00 arasında açar. Daha gün aydınlanmadığı için bugüne Kara Cuma ismi verilmiş olabilir. Bu gün mağazalar aşırı derecede kalabalık olur, bu büyük izdihama sebep olur. İndirimli ürünlerden faydalanmak isteyenler büyük bir çekişme içinde alışverişlerini yaparlar, dünyanın dört bir yanında insanlar Amazon gibi internet sitelerinde alışverişlerini gerçekleştirirler.

Black Friday ifadesi ilk olarak 1961 yılında yerel bir gazetede kullanıldı. Black Friday yani bizim dilimizde Kara Cuma ilk defa 1961 yılında alışveriş de yer verildi. Ekonominin sıkıntıya düşmesiyle yapılan büyük indirimler mağazalarda olumlu karşılanarak milyonlarca kişinin çılgınca alışveriş yapmasına teşvik etmiştir.

Sektörel olarak yapılan indirimler daha çok teknolojik ürünlerde yapılmaktadır. Mağazalarda yer alan ürünler stoklu olup bazı ürünlerde tanıtım amaçlı satışları yapılır. Olası bir ekonomik krizin önlenmesi adına Black Friday desteklenmektedir.

İnsanların kendini alışverişe kaptırması, bundan dolayı ihtiyaçlarından fazlasını harcamaları Kara Cuma adının verilmesi de etkili olmuştur. İkinci inanış ise;  Kara Cuma(Black Friday)  günü şiddetli olaylar yaşanır, mağazalarda kaos ortamları oluşur. Herkesin alışverişe yönelmesi haliyle olayları da beraberinde getirir. Bundan dolayı insanlar kötü yönde etkilenmektedir ve yaralananlar, hatta ölenler bile vardır.

 

Black Friday (Kara Cuma) Hangi Ürünler İndirime Giriyor?

Black Friday yani Kara Cuma günü neredeyse aklınıza gelen tüm ürünler indirime giriyor. Elbise, ayakkabı, cep telefonu, bilgisayar, televizyon indirimin en çok olduğu ürünler olarak göze çarpıyor. Özellikle teknolojik ürünlere büyük bir ilgi olduğunu söyleyebiliriz.  Bunların dışında Google Play Store, App Store, Steam, Origin, PlayStation Store ve Xbox Store gibi oyun satın alabileceğiniz mecralar da peşi sıra indirimleri sıralamış durumdadır.

 

Black Friday’in E-ticaret sitelerine etkileri

Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin geçen yılki Black Friday’de yüzde 160 oranında artan trafiği, bu yıl yüzde 850’ye varan oranlarda artış kaydetti. İndirimleri takip eden tüketicilerin bir günlük alışveriş çılgınlığı, lüks segmentte tekstil ürünü satışı yapan sitelerin trafiğini ise yüzde 600’lere yaklaşan oranlarda artırdı. Bu durumda tabi E-ticaret sitesindeki gelirlerinin artışına sebep oldu. Amerika da yapılan araştırmaya göre bu yıl, 100 milyon kişinin mağazaları ziyaret etmesi bekleniyor. 4 günlük alışveriş sürecinde ise 40 Milyar Dolar para harcanacağı tahmin ediliyor. 

 

Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.