Hashtag Nedir?

Hashtag; # işareti ile özdeşleşmiş ve ardına söz – söz öbeklerinin yazıldığı dijital bir kullanım şeklidir.

Image Description
Z. Sena Doğan
3 yıl önce
Paylaş:
Hashtag Nedir?

Hashtag; # işareti ile özdeşleşmiş ve ardına söz – söz öbeklerinin yazıldığı dijital bir kullanım şeklidir. Sosyal medyada sıklıkla şahit olunan hashtagler kullanıcıların ilgi duydukları konu ve başlıkları daha kolay bulmalarını sağlar. Genellikle Twitter ve Instagram’da her paylaşımın altına görebileceğimiz hashtagler paylaşımların sınıflandırılması ve o konuda ön plana çıkarılmasına da katkı sağlar. 90lı yıllarda sohbet sitelerinde yaygın bir şekilde kullanılan hashtaglerin sosyal medya mecralarında kullanımı oldukça yenidir. Sosyal mecralar için vazgeçilmez bir unsur olan hashtag, 2014 yılında Oxford sözlüğüne de girerek dünyadaki önemini ortaya koymuştur. İlk defa 2007 yılında bir tasarımcı tarafından kullanılması önerilen hashtagler o yıl popülerlik kazanmaya başlamış ve bugünkü halini almıştır.

Neden Hashtag Kullanılmalıdır?

Hashtag kullanmak çoğu kimse tarafından gereksiz olarak görülse de sosyal medya hesabını büyütmek ve daha fazla etkileşim almak isteyen kimseler için oldukça önemli bir konudur. Aranan konu başlığıyla ilgili bir paylaşım yaptığınızda hem daha kolay bulunmanızı sağlayan hem de daha fazla trafik çeken hashtag, beğeni sayınızı da arttıracaktır. Özellikle twitterda kullanıldığında en çok konuşulanlarda paylaşımın görünür olmasını sağlayan bu gruplama sistemi sizinle aynı konulara ilgi duyan ve aynı konularda paylaşım yapan kimselere erişmenizi sağlar. E-ticaret siteleri ve hesapları tarafından da sıklıkla kullanılan hashtag yoğun kullanım nedeniyle bazen istenen sonucu vermeyebilir. Bu anlamda hashtagin doğru kullanımı için bir takım noktaların atlanmaması gerekir.

Hashtag Kullanımında Dikkat Edilecekler

Hashtag kullanmaya karar verdiniz ancak nasıl etkili olacağınızı bilmiyorsanız size vereceğimiz ipuçları ile en etkili gruplamayı sağlayabilirsiniz. Bu anlamda tag kullanırken;

·         Seçtiğiniz anahtar kelimede Türkçe karakterler yer vermemeye çalışmalısınız,

·         Anahtar kelimenin hashtag yapılırken boşluksuz ve doğru bir şekilde kullanıldığına dikkat etmelisiniz,

·         Etkileşim artsın diye alakasız ve gereksiz başlıklar kullanmamalınız,

·         Hashtag için en kısa ama en etkili ifadeleri seçmeli ve etkileşiminizi arttırmalısınız.

Yukarıdaki önerileri göz önünde bulundurarak başlık oluşturduğunuzda etkileşiminizin artacağını ve takipçi sayınızın hızla yükseldiğini göreceksiniz. Hala bir değişiklik olmadıysa adımları doğru yaptığınızdan emin olmak için yaptıklarınızı gözden geçirmelisiniz.

Paylaş:

Bilgide kalın

Space'ten en son gelişmelerle ilgili özel teklifler alın.